Pin strips
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
26.0
Product code:
75844-118-16LF
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: 75844-118-16LF
Specification for Pin strips
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 16 |
| Row pitch | 2.54mm |
| Contact material | phosphor bronze |
| Body material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 5A |
| Rated voltage | 110V |
| Spatial orientation | straight |