Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 5A/250VAC; 5A/24VDC; black; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
76-9116/439088
Manufacturer: ITW SWITCHES
Manufacturer code: 76-9116/439088
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 5A/250VAC; 5A/24VDC; black; IP67
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 25mΩ |
| Body material | plastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Mounting hole diameter | Ø22.5mm |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 7N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | convex, round |