Relay: interface; SPDT; Ucoil: 24VDC; Ucoil: 24VAC; 3A; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
760021.0000
Manufacturer: LÜTZE
Manufacturer code: 760021.0000
Specification for Relay: interface; SPDT; Ucoil: 24VDC; Ucoil: 24VAC; 3A; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 3A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Leads | screw terminals |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Indication | LED |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | interface |