76382-405LF
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
152.0
Product code:
76382-405LF
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: 76382-405LF
Specification for 76382-405LF
| Operating temperature | -40...125°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 5 |
| Contact material | phosphor bronze |
| Body material | polyester |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | blue |
| Current rating | 3A |
| Connector variant | shrouded |
| Spatial orientation | angled |