Relay: solid state; Ucntrl: 9.8÷32VDC; Ucntrl: 16÷32VAC; 5A; DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
77.01.0.024.8050
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 77.01.0.024.8050
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 9.8÷32VDC; Ucntrl: 16÷32VAC; 5A; DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 5A |
| Operating temperature | -20...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Body dimensions | 88.8x17.5x60.8mm |
| Switched voltage | 48...265V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |