Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 15A; 16÷32VDC; DIN; -20÷70°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
77.01.9.024.9024
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 77.01.9.024.9024
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 15A; 16÷32VDC; DIN; -20÷70°C
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 15A |
| Operating temperature | -20...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Body dimensions | 88.8x17.5x60.8mm |
| Switching method | instantaneous switching |
| Relay variant | current source |
| Type of relay | solid state |