Relay: solid state; Ucntrl: 40÷305VAC; 15A; 19÷305VAC; DIN; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
77.11.8.230.8251
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 77.11.8.230.8251
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 40÷305VAC; 15A; 19÷305VAC; DIN; IP20
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 15A |
| Operating temperature | -20...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Body dimensions | 120.3x104.5x22.5mm |
| Switched voltage | 19...305V AC |
| Switching method | instantaneous switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |