Relay: solid state; Ucntrl: 40÷280VAC; 30A; 48÷480VAC; DIN; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
77.31.8.230.8050
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 77.31.8.230.8050
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 40÷280VAC; 30A; 48÷480VAC; DIN; IP20
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 30A |
| Operating temperature | -20...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Body dimensions | 120.3x104.5x22.5mm |
| Switched voltage | 48...480V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |