Module: safety relay; Series: PNOZ e5.13p; IN: 2; OUT: 5; -10÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
774191
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 774191
Product downloads
Specification for Module: safety relay; Series: PNOZ e5.13p; IN: 2; OUT: 5; -10÷55°C
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | PNOZ e5.13p |
| Application | emergency stop, safety gates and light beam devices |
| Body dimensions | 94x22.5x121mm |
| Number of inputs | 2 |
| Number of outputs | 5 |
| Electrical connection | screw terminals |
| Safety category | 4 |
| Input 1 properties | 2 channels with between-channels short circuits detection |
| Safety switches features | with AND input, with OR input |
| Safety outputs | 2x transistor |
| Auxiliary outputs | 1x test pulse, 2x transistor |