Relay: electromagnetic; DPDT; 24VDC; 10A; max.250VAC; industrial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7760056060
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 7760056060
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; 24VDC; 10A; max.250VAC; industrial
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...60°C |
| IP rating | IP20 |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | electromagnetic |