Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 115VAC; 10A/250VAC; 10A/24VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7760056075
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 7760056075
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 115VAC; 10A/250VAC; 10A/24VDC
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...60°C |
| IP rating | IP20 |
| Leads | connectors |
| Body dimensions | 21.5x28x36mm |
| Switched voltage | max. 200V DC, max. 250V AC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 24V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1VA |