Relay: electromagnetic; 4PDT; 110VDC; 5A; max.250VAC; industrial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7760056099
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 7760056099
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; 4PDT; 110VDC; 5A; max.250VAC; industrial
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...60°C |
| IP rating | IP20 |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Rated coil voltage | 110V DC |
| Contacts configuration | 4PDT |
| Contact current max. | 5A |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | electromagnetic |