Socket; PIN: 14; 10A; 300VAC; H: 30mm; W: 30.8mm; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7760056107
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 7760056107
Product downloads
Specification for Socket; PIN: 14; 10A; 300VAC; H: 30mm; W: 30.8mm; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | screw terminals |
| Number of pins | 14 |
| Width | 30.8mm |
| Height | 30mm |
| Current rating | 10A |
| Rated voltage | 300V AC |
| Type of relays accessories | socket |