Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
8.0
Product code:
7760056124
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 7760056124
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | AgNi + Au |
| Current rating | 10A |
| Coil resistance | 650Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 20ms |
| Release time | 20ms |