Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VDC; 5A; max.250VAC; socket
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7760056336
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 7760056336
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VDC; 5A; max.250VAC; socket
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...55°C |
| IP rating | IP20 |
| Leads | connectors |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 250V DC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 5A |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | electromagnetic |