Socket; PIN: 8; 8A; 300VAC; H: 80.2mm; W: 15.8mm; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7760056351
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 7760056351
Product downloads
Specification for Socket; PIN: 8; 8A; 300VAC; H: 80.2mm; W: 15.8mm; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Leads | screw terminals |
| Number of pins | 8 |
| Width | 15.8mm |
| Height | 80.2mm |
| Current rating | 8A |
| Rated voltage | 300V AC |
| Type of relays accessories | socket |