Module: safety relay; Series: PNOZ X7P; IN: 1; OUT: 2; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
777056
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 777056
Product downloads
Specification for Module: safety relay; Series: PNOZ X7P; IN: 1; OUT: 2; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 230...240V AC |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | PNOZ X7P |
| Application | emergency stop, safety gates and light beam devices |
| Body dimensions | 94x22.5x121mm |
| Number of inputs | 1 |
| Number of outputs | 2 |
| Electrical connection | screw terminals |
| Safety category | 2 |
| Input 1 properties | 1 channel |
| Safety outputs | 2x NO |