Module: safety relay; Series: PNOZ X2.9P; IN: 2; OUT: 4; -10÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
777300
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 777300
Product downloads
Specification for Module: safety relay; Series: PNOZ X2.9P; IN: 2; OUT: 4; -10÷55°C
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | PNOZ X2.9P |
| Application | emergency stop, safety gates and light beam devices |
| Body dimensions | 94x22.5x121mm |
| Number of inputs | 2 |
| Number of outputs | 4 |
| Electrical connection | screw terminals |
| Safety category | 3 |
| Input 1 properties | 2 channels without between-channels short circuit detection |
| Safety outputs | 3x NO |
| Auxiliary outputs | 1x NC |