Module: safety relay; Series: P2HZ X4P; IN: 2; OUT: 4; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
777355
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 777355
Product downloads
Specification for Module: safety relay; Series: P2HZ X4P; IN: 2; OUT: 4; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -25...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | P2HZ X4P |
| Application | two-hand control |
| Body dimensions | 94x22.5x121mm |
| Number of inputs | 2 |
| Number of outputs | 4 |
| Electrical connection | screw terminals |
| Safety category | 4 |
| Input 1 properties | 2 channels with between-channels short circuits detection |
| Safety outputs | 3x NO |
| Auxiliary outputs | 1x NC |