Power supply: switched-mode; for DIN rail; 36W; 24VDC; 1.5A; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
78.36.1.230.2401
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 78.36.1.230.2401
Specification for Power supply: switched-mode; for DIN rail; 36W; 24VDC; 1.5A; IP20
| Output current | 1.5A |
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 100...265V AC, 140...370V DC |
| Power | 36W |
| Operating temperature | -20...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Body dimensions | 88.8x70x60.8mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Efficiency | 86% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | screw terminals |