Converter: DC/DC; 2.5W; Uin: 7.5÷36V; 5VDC; Iout: 500mA; SIP3; 260kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7805SR-C
Manufacturer: MURATA POWER SOLUTIONS
Manufacturer code: 7805SR-C
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 2.5W; Uin: 7.5÷36V; 5VDC; Iout: 500mA; SIP3; 260kHz
| Output current | 500mA |
| Mounting | PCB |
| Case | SIP3 |
| Power | 2.5W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | short circuit protection |
| Body dimensions | 19.1x10.4x9.3mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Efficiency | 87% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 260kHz |