Module: safety relay; Series: PNOZ X1P C; IN: 1; OUT: 4; -10÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
787100
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 787100
Product downloads
Specification for Module: safety relay; Series: PNOZ X1P C; IN: 1; OUT: 4; -10÷55°C
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | PNOZ X1P C |
| Application | emergency stop, safety gates and light beam devices |
| Body dimensions | 101x22.5x121mm |
| Number of inputs | 1 |
| Number of outputs | 4 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals |
| Safety category | 2 |
| Input 1 properties | 1 channel |
| Safety outputs | 3x NO |
| Auxiliary outputs | 1x NC |