Relay: interface; SPDT; Ucoil: 24VDC; 16A; 16A/250VAC; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
788-304
Manufacturer: WAGO
Manufacturer code: 788-304
Specification for Relay: interface; SPDT; Ucoil: 24VDC; 16A; 16A/250VAC; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 16A |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi 90/10 |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Relay variant | Relay set |
| Type of relay | interface |
| Optional equipment | LED indicator |