Relay: interface; DPDT; Ucoil: 230VAC; 8A; 8A/250VAC; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
788-516
Manufacturer: WAGO
Manufacturer code: 788-516
Specification for Relay: interface; DPDT; Ucoil: 230VAC; 8A; 8A/250VAC; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 8A |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi 90/10 |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Relay variant | Relay set |
| Type of relay | interface |
| Optional equipment | LED indicator |