Switch: DIP-SWITCH
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
21.0
Product code:
78RB04T
Manufacturer: GRAYHILL
Manufacturer code: 78RB04T
Product downloads
Specification for Switch: DIP-SWITCH
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 4 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper alloy |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Mechanical durability | 2000cycles |
| Overall length | 12.2mm |
| Electrical life | 2000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-ON |