Wire; U/UTP; 6; outdoor; solid; Cu; 4x2x23AWG; polyetylene; black
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7965PE.00100
Manufacturer: BELDEN
Manufacturer code: 7965PE.00100
Product downloads
Specification for Wire; U/UTP; 6; outdoor; solid; Cu; 4x2x23AWG; polyetylene; black
| Operating temperature | -30...60°C |
| Core structure | solid |
| Kind of core | Cu |
| Number of cores | 8 |
| Ethernet category | Cat 6 |
| Kind of wire | U/UTP |
| Rated voltage | 72V |
| Cable external diameter | 5.8mm |
| Insulation colour | black |
| Cable application | indoor, outdoor |
| Type of wire | data transmission |
| No. of pairs | 4 |
| Shield structure | unshielded |
| CPR standard | F<sub>ca</sub> |