Module: safety relay; 7S; 24VDC; OUT: 4; DIN; -40÷70°C; Safety cat: 3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7S.14.9.024.4310
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 7S.14.9.024.4310
Product downloads
Specification for Module: safety relay; 7S; 24VDC; OUT: 4; DIN; -40÷70°C; Safety cat: 3
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Series | 7S |
| Body dimensions | 22.5x86.2x100.3mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Current rating | 6A |
| Additional functions | LED status indicator |
| Insulation voltage | 250V |
| Number of outputs | 4 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals |
| Electrical life | 100000cycles |
| Switching capacity | 1.5kVA |
| Safety category | 3 |
| Safety outputs | 1x NC, 3x NO |
| Pollution degree | 2 |