Sensor: thermostat; Contacts: NO; 10A; 250VAC; 7±4 K; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7T.81.0.000.2303
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 7T.81.0.000.2303
Product downloads
Specification for Sensor: thermostat; Contacts: NO; 10A; 250VAC; 7±4 K; IP20
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 10A |
| Operating temperature | -45...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Series | 7T |
| Max. operating voltage | 250V AC |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Output configuration | NO |
| Type of sensor | thermostat |
| Connection | screw terminals |