Diode: TVS; 8kW; 13.3÷14.7V; 402.1A; bidirectional; ±5%; DO214AB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8.0SMDJ12CA-T7
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 8.0SMDJ12CA-T7
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 8kW; 13.3÷14.7V; 402.1A; bidirectional; ±5%; DO214AB
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 12V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 13.3...14.7V |
| Leakage current | 1.6mA |