Relay: electromagnetic; 3PDT; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 16A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8-1393146-5
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393146-5
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; 3PDT; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 16A
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -45...60°C |
| Leads | 4,8x0,5mm connectors |
| Contact material | AgCdO |
| Body dimensions | 38.5x38.5x55.5mm |
| Weight | 81g |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Switched voltage | max. 300V DC, max. 440V AC |
| Switching capacity | 6000VA |
| Coil resistance | 345Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | 3PDT |
| DC contacts rating @R | 16A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 380V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.6W |
| Relay series | RM7 |
| Operate time | 15ms |
| Release time | 10ms |
| Coil current | 69.6mA |