Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 240VAC; 30A; Series: T92; 3.8kΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8-1393211-7
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393211-7
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 240VAC; 30A; Series: T92; 3.8kΩ
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -55...65°C |
| Leads | connectors |
| Contact material | AgCdO |
| Body dimensions | 65.85x34.54x26.42mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Switched voltage | max. 28V DC, max. 600V AC |
| Coil resistance | 3.8kΩ |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 30A / 277V AC |
| Contact current max. | 30A |
| Relay variant | power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 4W |