Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
8-1393215-3
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393215-3
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi |
| Coil resistance | 1.2kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 480mW |