Relay: electromagnetic
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
40.0
Product code:
8-1393225-9
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393225-9
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Leads | for PCB |
| Height | 12.3mm |
| Body dimensions | 28.5x10.1x12.3mm |
| Coil resistance | 9391Ω |
| Rated coil voltage | 48V DC |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 245mW |
| Operate time | 9ms |