8-1393231-3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
28.0
Product code:
8-1393231-3
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393231-3
Specification for 8-1393231-3
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Leads | for soldering |
| Number of pins | 6 |
| Contact material | AgCdO |
| Current rating | 16A |
| Coil resistance | 800Ω |
| Rated coil voltage | 20V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact current max. | 16A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 8ms |
| Coil current | 25mA |