Relay: electromagnetic
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
8-1393239-6-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393239-6
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Number of pins | 9 |
| Contact material | AgNi |
| Height | 15.7mm |
| Body dimensions | 29x12.7x15.7mm |
| Coil resistance | 55Ω |
| Rated coil voltage | 6V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | bistable, power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 10ms |
| Coil current | 109mA |