8-1393765-5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
8-1393765-5
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393765-5
Specification for 8-1393765-5
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -55...75°C |
| Leads | for soldering |
| Number of pins | 8 |
| Contact material | AgCdO |
| Coil resistance | 200Ω |
| Rated coil voltage | 6V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Relay variant | industrial, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 180mW |
| Coil current | 30mA |