8-1393765-6
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
8-1393765-6
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393765-6
Specification for 8-1393765-6
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -55...75°C |
| Number of pins | 8 |
| Contact material | AgCdO |
| Current rating | 7.5A |
| Coil resistance | 50Ω |
| Rated coil voltage | 3V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Relay variant | industrial, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 180mW |
| Coil current | 60mA |