Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
8-1393765-9
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393765-9
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -55...75°C |
| Coil resistance | 185Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Relay variant | industrial, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 0.9W |