Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
8-1393769-2
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393769-2
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -55...75°C |
| Leads | for PCB |
| Number of pins | 5 |
| Contact material | silver |
| Current rating | 3A |
| Coil resistance | 2.5kΩ |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 3A |
| Relay variant | industrial, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |