Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8-1393808-7
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1393808-7
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Current rating | 2A |
| Coil resistance | 890Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Release time | 3ms |
| Coil current | 27mA |