Socket; PIN: 5; 12A; 250VAC; H: 61mm; W: 15.5mm; Application: RT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8-1415035-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1415035-1
Product downloads
Specification for Socket; PIN: 5; 12A; 250VAC; H: 61mm; W: 15.5mm; Application: RT
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Leads | screw terminals |
| Number of pins | 5 |
| Terminal pitch | 3.5mm |
| Width | 15.5mm |
| Height | 61mm |
| Current rating | 12A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Type of relays accessories | socket |