Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
14.0
Product code:
8-1415513-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1415513-1
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgNi |
| Height | 16mm |
| Current rating | 16A |
| Coil resistance | 360Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 400mW |
| Release time | 7ms |
| Coil current | 33.3mA |