Relay: electromagnetic
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
8-1419111-2-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1419111-2
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi |
| Body dimensions | 28x22.5x29mm |
| Coil resistance | 4845Ω |
| Rated coil voltage | 60V DC |
| Contacts configuration | 4PDT |
| Contact current max. | 6A |
| Relay variant | industrial, monostable, power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 15ms |