8-1423996-5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
8-1423996-5
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1423996-5
Specification for 8-1423996-5
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -45...55°C |
| Leads | for soldering |
| Contact material | AgCdO |
| Current rating | 15A |
| Coil resistance | 1.7kΩ |
| Contact current max. | 15A |
| Relay variant | industrial, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |