Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/32VDC; SMT; none; 2.6N; round
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8-1437565-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 8-1437565-1
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/32VDC; SMT; none; 2.6N; round
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -35...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel, tape |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Illumination | none |
| Electrical life | 500000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 0.05A / 32V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |
| Button shape | round |