Encoder: incremental
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8.5834.5626.2048
Manufacturer: KÜBLER
Manufacturer code: 8.5834.5626.2048
Product downloads
Specification for Encoder: incremental
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Type of encoder | incremental |
| Operating temperature | -40...90°C |
| IP rating | IP65 |
| Number of pins | 8 |
| Resolution | 2048imp/revol. |
| Connection | connector M12 |
| Switching frequency max | 400kHz |