Sensor: inclinometer; 0÷360°; connector M12; 1- axis; -40÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8.IN81.1711.121
Manufacturer: KUBLER
Manufacturer code: 8.IN81.1711.121
Product downloads
Specification for Sensor: inclinometer; 0÷360°; connector M12; 1- axis; -40÷85°C
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Body dimensions | 80x75x23mm |
| Resolution | 12bit |
| Output configuration | analogue 4-20mA |
| Type of sensor | inclinometer |
| Sensors features | 1- axis |
| Measuring range | 0...360° |
| Connection | connector M12 |