Encoder: incremental; Usup: 10÷30VDC; 500imp/revol; IP64; Ø40x44mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8.KIH40.5442.0500
Manufacturer: KUBLER
Manufacturer code: 8.KIH40.5442.0500
Product downloads
Specification for Encoder: incremental; Usup: 10÷30VDC; 500imp/revol; IP64; Ø40x44mm
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Type of encoder | incremental |
| Operating temperature | -20...70°C |
| IP rating | IP64 |
| Body dimensions | Ø40x50.9mm |
| Resolution | 500imp/revol. |
| Output configuration | push/pull |
| Sensors features | blind hollow shaft Ø8mm |
| Switching frequency max | 250kHz |