Switch: push-button; Pos: 2; SPST-NO; 1A/250VAC; 3A/28VDC; OFF-(ON)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
800AWSP9M2QE
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 800AWSP9M2QE
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPST-NO; 1A/250VAC; 3A/28VDC; OFF-(ON)
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Body dimensions | 8.13x5.08x13.39mm |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 3A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.96N |
| Button shape | prominent, round |