Fuse: fuse; gG,gL; 800A; 440VAC; industrial; NH3
Multiples:
3.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
800NHG3B
Manufacturer: BUSSMANN
Manufacturer code: 800NHG3B
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; gG,gL; 800A; 440VAC; industrial; NH3
| Kind of fuse | industrial |
| Power dissipation | 59W |
| Current rating | 800A |
| Rated voltage | 440V AC |
| Fuse size | NH3 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | gG, gL |
| Breaking capacity | 120kA |